SLL toivoo havaintoja jättiputkista
Suomen luonnonsuojeluliitto kannustaa kansalaisia ilmoittamaan luonnossa havaitsemansa jättiputket ja muut haitalliset vieraskasvilajit.
Suomessa esiintyvistä vieraskasvilajeista ovat tällä hetkellä komeimmassa kukintovaiheessaan jättiputket, jättipalsami ja kurtturuusu. Ne ovat nyt kaikkien helpommin tunnistettavissa.
Vieraskasvilajeista tehdyt havainnot voi ilmoittaa Luonnontieteellisen keskusmuseon Hatikka-havaintotietokantaan osoitteessa www.hatikka.fi
Vieraslajit ovat eläin-, kasvi- ja muita eliölajeja, jotka ovat levinneet uudelle alueelle ylittämällä ihmisen avulla lajille muuten mahdottoman leviämisesteen, kuten valtameren tai vuoriston.
Osa vieraslajeista onnistuu kotiutumaan uusille alueille niin hyvin, että ne aiheuttavat haittaa joko ihmiselle tai luonnon alkuperäiselle lajistolle.
Muualta levinneet lajit aiheuttavat vuosittain myös valtavia taloudellisia kustannuksia. Euroopassa menetyksiksi on arvioitu yli 12 miljardia euroa vuodessa.
Keväällä julkaistun Suomen kansallisen vieraslajistrategian mukaan jättiputkilajit on luokiteltu erityisen haitallisiksi lajeiksi, ja ne on tarkoitus hävittää kokonaan.
Jättiputkikasvustot alentavat tontin arvoa ja lajien kasvinesteen sisältämät yhdisteet aiheuttavat kivuliaita palovamman kaltaisia iho-oireita reagoidessaan auringonvaloon.
– Haitallisten lajien hävittäminen tai leviämisen hidastaminen on mahdollista, mutta siihen tarvitaan valppaiden suomalaisten panosta. Tehokkaat torjuntasuunnitelmat vaativat tietoa lajien sijainnista ja lukumäärästä. Sen vuoksi on tärkeää, että suomalaiset ilmoittavat luonnossa näkemänsä vieraslajihavainnot eteenpäin, kertoo biologi Markus Seppälä Suomen luonnonsuojeluliitosta.


