50-vuotias VG painottaa yhteistyötä
- Aika harvan jalkapallojoukkueen varamiehenä on ollut Suomen jalkapallomaajoukkueen kapteeni. VG:ssä sekin on koettu. Kuvassa äärimmäisenä oikealla Pauno Kymäläinen.Toinen VG-legenda keskellä kuvaa: Rauli Kiki Jokiranta.
Yhteistyötä seuran sisällä ja yhteistyötä seurojen kesken, liikuntaväen yhteistyötä yli kuntarajojen. Niitä tavoittelee VG-62:n puheenjohtaja Lasse Sihvo.
Jalkapallo, jääkiekko ja lentopallo tulivat VG:n lajien valikoimaan silloin, kun Naantalin Löylyn palloiluihmiset perustivat oman seuran. Taitoluistelu ja ringette ovat tulleet lajien kirjoon myöhemmin.
Jaostot ovat toimineet seuran sisällä itsenäisesti - ehkä hieman liikaakin omissa ympyröissään. Puheenjohtaja peräänkuuluttaa seurahenkeä ja uskoo sen olevan löytymässäkin. Seuralla on menossa esimerkiksi projekti, jossa eri lajien valmentajille on yhteistä valmennusta.
Seurojen välistä yhteistyötä Naantalissa on tiivistänyt seuraparlamentti, jonka toimintaa Sihvo kiittää. Hän uskoo, että yhteistyössä olisi edelleen kehittämisen mahdollisuuksia. Lajien harjoituksia voitaisiin hyödyntää ristiin, taitoluistelijat voimistelijoiden tanssiharjoituksia, jäälajit kesällä yleisurheilua.
Urheiluseuran tavoitteena on tarjota harrastajille hyvää palvelua kohtuullisin kustannuksin. Lasse Sihvo toteaa, että harjoitteluaikoja seura on hankittava myös Naantalin ulkopuolelta. etenkin jäälajien harrastuspaikoilla on jatkuvasti ylikuormaa.
Jääajan niukkuus on koko maakunnan ongelma. Sihvo suuntaa katsetta Maskuun, mistä jäähalli puuttuu kokonaan.
Juhlan kunniaksi VG-62 on teettänyt ensimmäisen historiikin. Sen on koonnut naantalilainen Anne Pentti. 192-sivuinen nelivärinen historiateos julkistetaan 50-vuotisjuhlassa.
– Historiikin kirjoitusprojekti on ollut hieno kokemus kaikille mukana olleille. Hienoon seuraan liittyy paljon hienoja muistoja, ja ne saadaan nyt välitettyä eteenpäin. Monta muistoa ja henkilöä on saatu mukaan, mutta moni on jäänyt mainitsematta, Lasse Sihvo kuvaa historiikin valmistumista.
50-vuotispäiväänsä seura juhlii kahdella tilaisuudella lauantaina 4. helmikuuta. Päiväjuhla on Naantalin Urheilutalossa ja iltajuhla kylpylässä.
Juhlakausi alkoi toiminnassa jo elokuussa, kun seura kokosi juniorinsa näyttävään tapahtumaan. Taitoluistelujaosto oli syksyllä järjestämässä Turku-hallissa suuria SM-valintakisoja. Ringetten juhlaa olivat vuodenvaihteen tienoilla järjestetyt juniorien ringettefestivaalit.
VG:n vanhoja perinteitä tutkittaessa esiin nousi muun muassa haasteottelu, jossa VG:n satakiloiset ja kaupunginvaltuusto ovat olleet vastakkain. Tämä haastetapahtuma on ollut suosiossa 1960-70-luvuilla. Sen elvyttämistä pohditaan parhaillaan.


