Kotimainen voi on harvojen jouluherkku
- Anja Matoniemi käyttää voin paistamiseen.
Raisiolainen Anja Matoniemi kuului torstaina harvoihin onnekkaisiin. Hän sai ostettua kotimaisen voipaketin.
K-Supermarket Raisio Centeriin oli tullut aamulla Valiolta parikymmentä laatikollista voita. Se oli tilausvastaava Tuija Pääkkösen mukaan vain murto-osa tarpeesta. Myös Naantalin K-Supermarket Ellenin kauppias Jari Lehto kävi tiukkasanaisia keskusteluja Valion kanssa.
Valion Länsi-Suomen myyntipäällikkö Hemmo Järvinen sanoo, ettei syy ole ainakaan kaupoissa. Niihin tilataan koko ajan, mutta Valion voin valmistava Seinäjoen meijeri ei pysty tuottamaan enempää.
Perimmäinen ongelma Järvisen mukaan on, että voin raaka-aineesta kermasta on pulaa. Lehmistä ei ole saatu niin paljon maitoa, kun alkuvuonna ennakoitiin.
Rehuvuosi oli hyvä, eikä väkirehua tarvinnut käyttää. Se alensi lehmien keskituottoa. Lisäksi punaisen maidon, voin ja rasvaisten juustojen kulutus on syksyllä lisääntynyt jopa parillakymmenellä prosentilla.
– Taustalla painaa myös venäläisten kanssa tehty vientisopimus. Sen puolesta tilanne helpottuu ensi viikolla, jolloin voin tuotanto kaksinkertaistuu, lupaa Järvinen.
Raisio Centerin kauppias Pentti Kalliala ei muista vastaavaa tilannetta pitkältä uraltaan. Hänen mielestään meijereiden olisi pitänyt ennakoida tilanne. Kauppias arvelee, että ongelman perimmäiset juuret ulottuvat Suomen maatalouden vaikeaan tilanteeseen.
– Tiloja lopetetaan, ja lehmien lukumäärä vähenee. Vuoden alussa voimaanastuva laki kieltää häkkikanalat, mikä tuo puutteita kananmuniin. Lisäksi porsaanlihan saanti on vaikeutunut, listaa Kalliala.
Hän ei silti usko, että kauppojen omissa keittiöissä ruvettaisiin valmistamaan voita, tai ihmiset hankkisivat kirnuja.
Anja Matoniemi kertoo, ettei itse tehty voi läheskään aina maistunut hyvältä.
– Siinä oli vähän härski maku, Matoniemi muistelee.
Uutisointi voin loppumisesta on aiheuttanut hamstrausta. Kaupoista kerrotaan, että ihmiset lastaavat ostoskärryynsä useita paketteja, kun voita näkyy hyllyssä.
Myllyn Prisman maito-osaston myyjä Pirjo Leinonen otti torstaina Valiolta vastaan parikymmentä voilaatikkoa ja Arla Ingmannilta yhden laatikon, jossa oli 20 voipakettia.
– Toimitukset eivät riitä alkuunkaan. Hyllyssä on puolalaista ja X-tra-tuotemerkin voita. Ne eivät tunnu kelpaavan samalla tavalla kuin kotimainen, toteaa Leinonen.
Raision S-Marketin marketpäällikkö Tuula Lehmusto rauhoittelee, että useimpien kauppojen hyllyiltä löytyy ainakin ulkomaista voita. Halutessaan voin pystyy korvaamaan muilla rasvoilla.
Naantalin K-Supermarket Ukko-Pekassa maito-osaston hoitaja Seija Leonsaari arveli, että kotimaista voita olisi hyllyssä vielä jouluaattona.


