Fortumin vikojen korjaus jatkuu alkuviikon ajan
Viimeisen vuorokauden aikana sähköt on saatu palautettua noin 3 000Fortumin runkoverkon asiakkaalle. Sähköverkon vikojen korjaus jatkuu yli 500 korjaajan voimin. Tällä hetkellä 2 200 Fortumin asiakasta on ilman sähköä. Runkoverkossa olevat viat, jotka koskevat laajempaa asiakasmäärää saadaan korjattua maanantain aikana. Runkoverkon yhden vian korjaaminen auttaa kymmeniä, jopa satoja asiakkaita silloin kun muuntajan jälkeinen pienjänniteverkko on kunnossa.
Lounais-Suomessa sähköttömiä runkoverkon asiakkaita oli maanantaina aamulla 1 600.
Pienjänniteverkon vikojen korjaus jatkuu vielä alkuviikon ajan. Tavoitteena on saada kaikkiin vakituisessa asuinkäytössä oleviin kohteisiin palautettua sähköt alkuviikon aikana. Pienjänniteverkon vioista saadaan tieto vain asiakkaiden vika-ilmoitusten perusteella.
Fortumin käyttökeskus lähettää korjaajat vikapaikalle, jossa asentajat korjaavat vian. Paikallisten pienjänniteverkon vikojen ja maaseudun välimatkojen vuoksi pienjännitevikojen korjaus on hyvin suuritöistä ja aikaa vievää. Paikoin verkkoa joudutaan rakentamaan kokonaan uudelleen.
Keskiviikkona Suomeen on saapumassa lumimyrskyrintama joka saattaa aiheuttaa uusia häiriöitä sähkönjakeluun märän lumen tarttuessa puihin ja taivuttaen niitä sähkölinjoille.



On se metkaa, että Liliuksen jättibonukset johti asiakkaiden jättimenetyksiin luonnonmullistuksen myötä. Fortum, teillä on onneksi hyviäkin sällejä. Onks teillä töitä tarjota? Tämän urakan jälkeen, voisin tulla linjahommiin.
Ilmoita asiaton kommentti