Papin töistä Aino Vesti ei luovu
- Aino Vesti tekee jatkossa pappien sijaistamisia. Päätyö on opiskelu. Arkistokuva.
Aino Vestin työ Maskun kirkkoherrana päättyy tammikuun lopussa. Hän on ollut opiskeluvapaalla kaksi vuotta ja keskittyy yhä väitöskirjaansa.
– Elämässä on mukava olla erilaisia vaiheita. Opiskelu pitää virkeänä. Saa olla seurakuntalainenkin välillä, hieno näkökulma omaan ammattiin ja kristinuskoon, erittelee Vesti tuntemuksiaan.
Vesti asuu Turussa Raunistulan kaupunginosassa ja on Maarian seurakunnan jäsen.
Maskun seurakuntalaiset pääsevät hyvästelemään kirkkoherransa jumalanpalveluksessa sunnuntaina 15. tammikuuta, jolloin tämä pitää lähtösaarnan. Sen aihe on Vestin sydäntä lähellä: Raamatun lukemisen ja rukoilun tärkeys. Ei ole sattuma, että tuleva väitöskirja ”Radiohartauksien rukoukset uskon peilinä” käsittelee samoja teemoja.
Lähtöjuhla on jumalanpalveluksen jälkeen seurakuntatalossa.
Vesti tuli Maskun seurakunnan palvelukseen kappalaisena kesäkuussa 2000. Viisi vuotta myöhemmin hänet valittiin kirkkoherraksi.
– Se on ollut hyvin värikästä ja rikasta aikaa, Vesti sanoo.
Matkan varrelta hän listaa ihmisten eläkkeelle lähtemisiä, seurakuntatalon laajennuksen ja seurakuntaliitoksen. Aikaa hän kuvaa työntäyteiseksi.
– Hyvin antoisaa. Pienessä maalaisseurakunnassa pääsee kaikenikäisten kanssa työskentelemään ja tutustumaan sellaisiin ihmisiin, joihin ei muuten tutustuisi.
Siitä Vesti iloitsee erityisesti, että hengellisen elämän hän on havainnut tärkeäksi lapsille ja nuorillekin eikä pelkästään aikuisille. Hän sanoo saaneensa johtaa luovia ja innostuneita työntekijöitä.
– Luottamushenkilöt olivat hyvin aktiivisia. Meillä oli aidosti jaettua johtamista, näin ainakin minun mielestäni, luopuva kirkkoherra sanoo.
Aino Vestin sijaisena on toiminut Jouko Henttinen. Uudeksi kirkkoherraksi Henttinen oli ainoa hakija, ja virkaa täytettäessä tuomiokapituli on asettanut Henttisen ensimmäiselle ja ainoalle vaalisijalle. Käytännössä on varmaa, että Maskun seuraava kirkkoherra on Jouko Henttinen.
Aino Vesti ei luovu papin töistä. Vaikka opiskelu on nyt hänen päätyönsä, hän sijaistaa pappeja viikonloppuisin ja lomien aikana.
– Tuntuma säilyy, ja tutustun arkkihiippakunnan seurakuntiin, Vesti sanoo. Sijaisuuksia on tiedossa ainakin Vehmaalla ja Liedossa. Maskuunkin Vesti mielellään tulisi, mutta tarvetta on harvemmin, koska seurakunnassa on neljä pappia.
Opinnoissa Vesti panostaa nyt mediatutkimukseen avoimessa korkeakoulussa. Perusopintojen laajuus on 25 opintopistettä.
– Se avaa toisenlaisen näkökulman radiohartauksiin, Aino Vesti toteaa.


