Tornimies näkee toisin: Katso kuvasarja Raisiosta!
Mauri Tsokkisen työtuoli on sellaisessa maailman kohdassa, josta kukaan ei aiemmin ole silmäillyt, 36,5 metrin korkeudessa Raision ydinkeskustassa.
Sieltä lietolainen torninosturin kuljettaja silmäilee kauas mutta varsinkin lähelle Skanska Oy:n työmaalla.
Nosturihytistä näkee niin Turun tuomiokirkolle, Mikaelinkirkolle, ostoskeskus Myllylle kuin Naantalin sataman viljasiiloille.
Alhaalla Raisiontiellä, Tasalanaukiolla ja rakentuvan kerrostalon kolmannessa kerroksessakin ihmiset näyttävät nuken kokoisilta.
– Tämä on tämmöinen matala nosturi, Tsokkinen kuitenkin vähättelee. Elokuussa valmistuvaan Valonlähde-nimiseen kerrostaloon tulee vain viisi kerrosta, mutta Tsokkisen edellisellä työmaalla Turun Veturipuistossa pykättiin 9-kerroksisia. Siellä hytti oli 45 metrin korkeudessa.
Mutta miehelle, jolla ei ole korkean paikan kammoa, ei 36 tai 45 metrillä ole eroa.
Saksalainen Liebherr-nosturi kohosi työmaalle syksyllä, ja se poistunee Raision ilmatilasta huhtikuussa. Tsokkisen mielestä Liebherr on yksinkertaisesti paras. Torninostureita hän kertoo suuryhtiö Skanskalla olevan sata.
– Melkein aina vaihtuu kone. Ne tulevat Skanskan varikolta Helsingistä. Jokainen kone on erilainen ajettava, jopa samanmerkkiset, hän sanoo.
Liebherrin ohjaimet ovat yksinkertaiset, kaksi joystickiä. Vasemmanpuoleisella torni kääntyy myötä- ja vastapäivään neljää eri vauhtia. Nopeimmillaan kierrokseen kuluu runsas minuutti.
– Tämä liikuttaa myös kissaa, Tsokkinen toteaa. Kissalla hän tarkoittaa vaunua, joka hiipii pitkin puomin alareunaa. Kissasta roikkuvat vaijeri ja nostokoukku. Niitä Tsokkinen kohottaa ja laskee oikeanpuoleisella joystickillä.
Tsokkinen nauttii korkeuksissa.
– Hyvässä seurassa on aina hyvä olla, hän sanailee.
Yksin mies hytissä nosturia ohjailee, mutta hän on koko ajan puhelimitse yhteydessä alas. Tosin ei mies vain omaa seuraansa hyvänä pidä, vaan kehuu koko työmaaporukan. Mainiosta ilmapiiristä taisi todistaa se välkkyvaloinen joulukuusikin, joka loppiaiseen saakka loisti puominnokassa.
Tuuli tarttuu puomiin herkästi. Joulun ja uudenvuoden välin työmaa piti paussia, mikä Tsokkisen mukaan sattui oikein hyvin. Pahat ilmat olisivat estäneet työnteon joka tapauksessa.
– Ei silloin olisi voinut mitään nostaa. Kuorma olisi lähtenyt pyörimään, eikä sitä olisi voinut laskea.
Työmiehen voimin ei raskaita seinäelementtejä tuulisäässä jaksa ohjata. Normaalilla ilmalla Tsokkinen sanoo vähintään viiden sentin tarkkuudella pystyvänsä kuormat asemoimaan. Alhaalla voi hienosäätää sentin, kaksi.
Edellisen kerran Tsokkinen oli Raision keskustassa työmaalla kymmenisen vuotta sitten, kun Arkadi ykköstä rakennettiin. Talon tunnistaa Osuuspankin tunnuskyltistä katolla.
– Kyllä on Raisio muuttunut siitä. Tullut paljon uusia taloja. Arkadi oli oikeastaan ensimmäinen, Tsokkinen sanoo.
Keskustassa oli valtavasti tyhjää.
– Hirveän isä parkkipaikka kaupan edessä, Tsokkinen sanoo S-marketia tarkoittaen.
Tsokkinen asui Raision Somersojalla 1960-luvulla.
– Silloin keskusta oli pelkkää peltoa.




