Voihan Viljo -kisa panostaa käytökseen
- Joona Orte ja Aleksi Karinen nauttivat palkintopizzaa. Naantalin nuorison Tuki-Q ry:n Marja-Liisa Kuisma on valmiina tarjoamaan hiilihapotettua mustaa lisenssijuomaa.
Aivan liian usein kuumottivat nuorille Walkers-kahvilaa pyörittävien aikuisten korvat viime keväänä.
Syynä oli se, että moni teini viljeli paheksuttua v-sanaa.
– Leena (Huhtamäki) sanoi nuorille, että sanoisitte edes ”Viljo”, kertoo Taija Terä, yksi kahvilan vapaaehtoisista valvojista eli vapareista.
Ajatus synnytti yhteistyötä Naantalin yläkoulujen kanssa nimikkeellä Voihan Viljo. Sen seurauksena Suopellon yläkoululla oli syksyllä luokkien välinen kilpailu, jossa pluspisteitä sai esimerkiksi hyvästä käytöksestä ja toisten huomioon ottamisesta sekä miinusta kiroilemisesta tai jälki-istunnoista.
Opettajat jakoivat pisteet kolmena erikseen kuulutettuna tarkkailupäivänä kuukauden välein.
Lue tiistain Rannikkoseudusta, mikä luokka menestyi kisassa parhaiten ja minkä herkullisen palkinnon luokan oppilaat saivat.


