Tuula Lehtinen ansioituu työhyvinvointia edistämällä
- Tuula Lehtinen muistelee mielihyvällä viimeviikkoista juhlallista tilaisuutta, jossa hän sai tasavallan presidentti Tarja Halosen kädestä palkintopatsaan.
Tuula Lehtinen on perjantaina kotonaan Luonnonmaalla. Viranhaltijalla on pitkä viikonloppu. Naantalin kaupungin henkilöstöpäällikkö elää niin kuin opettaa ja on osa-aikaeläkkeellä. Kuntaliitosrutistuksen jälkeen tuntui hyvältä katsella virka-asioita hieman uudesta kulmasta.
Tuula Lehtinen on saanut valtavasti onnitteluja. Viime viikolla hänet palkittiin valtakunnallisella Arjen turvaaja -palkinnolla. Palkinto on painava pysti ja 2 500 euroa. Kunnallisalan kehittämissäätiö on jakanut vuodesta 2004 ansioituneille kuntien etulinjan työntekijöille Arjen turvaaja -palkintoja.
Palkinnon perusteluissa sanotaan muun muassa, että Lehtinen on aktiivisesti kehittänyt Naantalin kaupungin työhyvinvointia edistävää toimintaa. Kaupungin sairauspoissaolojen määrä on vuodesta 1995 lähtien ollut pääsääntöisesti laskeva.
Naantalin henkilöstöpäällikkö on kiertänyt ahkerasti luennoimassa kaupungin kolmiportaisesta työhyvinvoinnin mallista. Ohjelmassa on mukana koko henkilökunta ja toimet vankkenevat iän ja työkyvyn mukaan.
Naantalin henkilöstö ei pelkää vanhenemista, sillä kaupungilla on jo pitkään ollut ikäohjelma. Lehtinen kuulee sellaistakin palautetta, että 55. syntymäpäivää oikein odotetaan. Silloin aukenee pääsy kaupungin seniorien joukkoon.
Naantalin henkilöstöpolitiikan tavoitteena on, että kaupungin töissä ovat isien, äitien, tyttärien ja poikien lisäksi myös mammat ja papat. Tuula Lehtinen ei usko, että työurat pitenevät eläkeikää nostamalla.
Prosessi on Tuula Lehtisen lempisanoja. Asiat eivät tapahdu äkkiä eivätkä sinne tänne tempoilevien lyhyiden projektien voimin. Uudet tekemisen tavat ja niiden sitkeä eteenpäin vieminen ovat Lehtisen suosimat työkalut.
Lehtisellä on näyttöä siitä, että inhimillisin keinoin väki pysyy pitempään töissä ja myös sairastaa vähemmän. Työterveyslaitoksen selvityksen mukaan työhyvinvointiin sijoitettu euro on Naantalissa tullut takaisin 3,7-kertaisesti.
Lehtinen korostaa, että työhyvinvointia edistäviin toimiin ei tarvita ylimääräisiä euroja. Rahat säästyvät, kun ani harva lähtee varhaiseläkkeelle, jonka kustannus henkeä kohti on 70 000 euroa.
Naantalissa kaupungin väen eläköitymisikä on noussut komeasti. Vuonna 2005 eläkkeelle jäätiin 60-vuotiaina. Viime vuonna eläköitysmisikä oli jo 62,5 vuotta.
– Ihmiset haluavat olla työssä, eivät he hingu eläkkeelle, Lehtinen sanoo.
Naantalissa käytössä on monenlaisia ratkaisuja, joilla ikääntyvä työntekijä voi jatkaa työssä voimiensa mukaan. Esimerkiksi uudelleen sijoittaminen on käytetty ja kaikkien hyväksymä ratkaisu.
– 20 vuoden aikana on sijoitettu satoja henkilöitä uudelleen, Lehtinen kertoo.


