AVI huolestui Naantalin lastensuojelun tilasta
Lounais-Suomen aluehallintovirasto AVI epäilee, ettei Naantalissa lastensuojelun sosiaalityötä tekevien kelpoisuus olisi lastensuojelulain mukainen. Siksi se on pyytänyt kaupunkia toimittamaan tiedot lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden määrästä ja kelpoisuuksista 16. huhtikuuta mennessä.
Sosiaalihuollon ylitarkastaja Oona Ylönen AVI:sta kertoo, että epäilyt Naantalin organisaation laittomasta tilasta saivat alkunsa marraskuussa 2010, jolloin eduskunnan oikeusasiamies oli antanut päätöksen yksittäisen perheen asiasta.
Apulaisoikeusasiamiehen kansliassa Naantalin tilanne herätti huolta, ja kanslia ilmoitti huolensa Lounais-Suomen AVI:lle.
– Suurin huoli aluehallintovirastossa on se, ovatko lastensuojelun sosiaalityöntekijät saaneet asianmukaisen koulutuksen, Ylönen sanoo.
Keväällä 2011 Naantali on ylitarkastaja Ylösen mukaan antanut asiassa ensimmäisen selvityksen. Naantalin palkkaamilta sijaisilta oli puuttunut sosiaalityöntekijöiden kelpoisuus. Sen jälkeen Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valviralta tuli syksyllä asiantuntijalausunto.
Ylönen tiivistää lausunnon näkemykseksi, että Naantalin perhepalveluiden ja lastensuojelun kokonaisuudessa tehtävärakenne olisi jäsentymätön ja laintuntemus puutteellinen.
– Raskas asia. Lastensuojelun sosiaalityölle on delegoitu paljon valtaa. Yksittäisen kansalaisen oikeusturvan kannalta se on merkittävä asia, Ylönen sanoo.
Ylösen mukaan nyt selvitetään, onko Naantali korjannut puutteensa vai ei.
Naantalin perusturvajohtaja Iiro Pöyhönen sanoo, että Naantali on joutunut palkkaamaan määräaikaisia työntekijöitä, joilla ei ole sosiaalityöntekijän pätevyyttä. Nämä eivät täytä vaatimusta ylemmästä korkeakoulututkinnosta.
Kahdella sosiaalityöntekijän virassa olevalla ei Pöyhösen mukaan ole tehtävän vaatimaa muodollista kelpoisuutta.
Pöyhönen otti virkansa vastaan vasta viime syksynä. Ne virkamiehet, jotka tietävät tarkemmin toissavuonna alkaneesta prosessista, ovat nyt lomalla.


