Lumen valtakunnassa vitsit vähissä
- Joni Manninen puhdistaa kattojen reunoille vaarallisesti kerääntyneitä lumimassoja. Rakennusten lähellä kulkevan kannattaa nyt vilkuilla ylöspäin.
Katse kattoihin. Runsasluminen talvi merkitsee toisille bisnestä, toisille päänsärkyä. Maalausliikkeiden nostolava-autoilla on riittänyt keikkoja viime viikkoina. Maalausliike Helinin kaksi ryhmää on liikkeellä jatkuvasti. Yksi ryhmä ennättää hoitaa yhden työpäivän aikana lumet pois noin 10 kiinteistön katoilta.
Maanantaina Ilkka Helin ja Jani Manninen poistivat lumilippoja raisiolaiskerrostalon katolta. Nostolava-auton kori nousee kahdeksan kerroksisen talon katon korkeuteen asti.
– Poistamme vaaralliset lumet pois kattojen reunoilta. Ongelmana ovat varsinkin jäät katon reunoilla, toteaa Helin.
Raisiossa on käytössä kaupungin omaa lumenajokalustoa 10 kappaletta. Lisäksi apuna on saman verran yksityistä kalustoa. Lumenkaatopaikkoja on käytössä kaksi, Nesteentien varren varsinainen ja Kallasten rekkaparkkiin tekaistu ylimääräinen kaatopaikka.
– Lumitilanne aiheuttaa päänsärkyä. Ei keretä millään joka paikkaan, kun pitäis. Soittoja tulee, eivätkä ihmiset ole kovin ymmärtäväisiä, tuskailee Raision konevarikon esimies Antero Kivimäki.
Raision Sorolaisenmäen kiinteistöhuollosta vastaavassa Kiinteistöässässä ei onneksi ole pulaa kuljetuskalustosta. Lunta yritetään tunkea jo mihin tahansa tonttien ulkopuolelle.
– Alkavat vitsit olla vähissä, kun kaupunkialueelle muodostuu omakotitalon kokoisia kasoja. Onneksi kaikki lumi on ollut pakkaslunta, miettii Kiinteistöässän Teija Harka.
Lumenkaatopaikoille kuljettaville autoilijoille luminen talvi on lottovoitto. Huoltoyhtiölle se ei sitä ole.
– Meillä on kiinteät kuukausikorvaukset, joten tilanne on ikävä. Tämä talvi saattaakin vaikuttaa huoltoyhtiöiden hintapolitiikkaan.
Harka on myös viettänyt unettomia öitä jääpuikkoilmiön takia.
– Kaamea tilanne, jos oikeasti tulee jäätä katolta jonkun niskaan. Vaikka kuinka puomitat ja vedät varoitusnauhoja, nostelevat ihmiset näitä pois. Varokoon kaikki kattolumia ja katsokoon ylöspäin.
Ilahtunut Harka on siitä, että nyt kesäkengissään kekkuloivatkin pukeutuvat sään mukaisesti. Loskatalvina kun tulee lumitalvea enemmän vihaisia puhelinsoittoja ihmisten sinnitellessä kesäkengissään läpi talven.
Lumimäärä on vaikeuttanut myös postinkantajien ja lehdenjakajien työtä. Erityisesti lehtien varhaisjakelussa on ollut jakeluongelmia.
– Ellei tietä ole aurattu, ei jakaja sinne auton kanssa mene, varoittaa Tuire Salminen Turun Sanomien jakelusta.
Postinkantajan on päästävä ajamaan ihan postilaatikon vierelle.
– Tänäänkin olen jo kolmesti jäänyt autoineni jumiin lumihankeen. Lapioikaa postilaatikoiden vierustat, toivoo jakelukierrokseltaan tavoitettu postinkantaja Irma Halmetoja.


