Lunttaaminen osa Chilen kouluelämää
- Koulupuvut ovat arkipäivää Chilessä. Sara Luotonen ja Ami Olave luokkaretkellä.
Kulttuurit. Naantalilainen Sara Luotonen opiskelee parhaillaan vaihto-oppilaana Chilessä. Lattarimaassa voi törmätä tuhansiin irtokoiriin, varkaisiin ja poissaoleviin opettajiin.
17-vuotias Sara Luotonen lähti viime elokuussa Naantalin Kultarannasta Chilen Cholguániin, joka on etelässä noin 300 kilometrin päässä maan pääkaupungista Santiagosta. Syynä oli lähinnä halu lukea espanjaa.
– Tahdoin oppia vielä yhden kielen englannin ja ruotsin lisäksi. Espanja on vielä sen verran isompi kieli, että sille voi olla käyttöäkin elämässä.
– Jostain syystä vierastin ajatusta Espanjaan lähdöstä, joten jäljelle jäi vain Etelä-Amerikka. Sieltä Chile nousi esiin lähinnä inhimilliseltä vaikuttavan ilmaston ja korkean elintason takia, perustelee Luotonen eksoottisen maan valintaa.
Koulunkäyntiin Chilessä on kuulunut Suomea enemmän vapaapäiviä ja muutenkin ilmapiiri koulussa on rennompaa. Arvostelu annetaan numeroiden 1 ja 7 välillä. Oppilaiden asenne lunttaamiseen on myös erilainen. Chilessä lunttaaminen on enemmän sääntö kuin poikkeus.
Luotosen mukaan peruskoulun viimeisen luokan oppilaiden paidoissa luki: Elä luntaten tai kuole kakkosen kanssa.
Lunttaamisen rinnalla koulujen opettajat ovat yllättävän paljon poissa kursseilla. Myös uskonto on vahvasti mukana koulunkäynnissä.
– Aamut aloitetaan Padre nuestro -rukouksella, piirtotaulun yläpuolella roikkuu Jeesus-kuva ja sivupöydällä on ikoni Mariasta ja Jeesus-lapsesta.
Koulu ei kuitenkaan ole virallisesti katolinen.
Luotosen mukaan Chilessä hyödynnetään paljon tekniikkaa opiskeluissa: esitelmät kulkevat muistitikuilla ja monella luokkatoverilla on läppäri mukana tunneilla.
– Toisaalta kouluni on melkein pelkästään erään tehtaan ylempien toimihenkilöiden lapsille, joten tasoltaan se on normaalia korkeampi.
Eniten Saraa on hämmentänyt vapaana vaeltavat kulkukoirat. Hyvänä kakkosena tulee salaatti, johon chileläiset lisäävät suolaa.
Rikollisuuteenkin Sara on törmännyt. Hänen sijaiskodissaan vieraili murtovaras. Lisäksi ulkona ei liiemmin saa kuljeskella yksinään.
Suomesta chileläiset eivät kauheasti tienneet, suurin osa ei ollut ikinä kuullutkaan.
– Monet suomalaiset asiat ovat kuitenkin tuttuja, kuten Nokia, sauna ja Sibelius. Myös tuoreempi musikaalinen puoli, kuten Nightwish, Apocalyptica, Sonata Arctica ja The Rasmus tiedetään täällä. Urheilijoista lähinnä jalkapalloilijat ja autokuskit, kuten Kankkunen ja Räikkönen.
Osalle myös salmiakkikossu oli ennestään tuttu. Osa oli jopa kuullut laajoista jääkentistämme, igluista ja lemmikki-jääkarhuista.
Vuodenajat ovat yllättäneet sekä Saran että chileläiset.
– Talvella paleltiin sateisessa 20 asteessa, keväällä ihasteltiin kukkia pölypilvien läpi, vuoroin palellen, vuoroin palaen, ja nyt kesä vaihtelee viileän sateisen ja polttavan helteen välillä.
– Yöt puolestaan ovat hyytäviä, lämpöasteista huolimatta.



yo conozco a sara :D
Ilmoita asiaton kommentti