Tukea jätevesi- järjestelmien suunnitteluun
KIRSTU. Muutamat naantalilaiset kiinteistönomistajat ovat lähteneet mukaan Kiinteistökohtaisten jätevesijärjestelmien suunnittelun tukemisen pilottihankkeeseen.
Hankkeesta voi saada tukea, mikäli kiinteistöllä asutaan vakituisesti ja se sijaitsee Saaristomeren biosfäärialueella. Hankkeessa tuetaan jätevesijärjestelmän suunnittelusta aiheutuvia kustannuksia 60 prosentilla.
Hankkeesta kiinnostuneiden tulee ottaa yhteyttä kuntansa rakennusvalvontaviranomaiseen ja varmistaa, että toimenpidelupa jätevesihankkeeseen voidaan myöntää. Lisäksi tulee varmistaa, että kiinteistö on alueella, jonne viemäriverkosto ei tule leviämään.
Tämän jälkeen suunnittelutukea hakevat kiinteistöt ilmoittautuvat Varsinais-Suomen kestävän kehityksen ja energia-asioiden palvelukeskukseen eli Valoniaan. Valonia tekee sopimuksen asiakkaan kanssa suunnittelupalvelun käyttämisestä, kerää esitiedot kohteesta ja suunnittelija käy tontilla.
Loppuvaiheessa suunnitelma toimitetaan asiakkaalle ja sille haetaan toimenpidelupa. Lupa tulee hakea kahden kuukauden kuluessa siitä, kun suunnitelmat ovat lähteneet asiakkaalle.


