*

Rannikkoseutu

Pääkirjoitus:Pysäköinnin tehovalvonta alkaa, nyt pitää olla tarkkana

Kirjoittanut rspaakkari, Julkaistu: 17.5.2013 10:14

Pysäköintialueen maksuautomaateista on poistettu huput Naantalin vanhassakaupungissa jo pari viikkoa sitten. Maksullinen kausi matkailukaupungin ytimessä on siis alkanut.

Ensi viikolla alkaa myös pysäköinnin tehovalvonta. Siitä kaupunginlakimies informoi ystävällisesti tässä lehdessä.
Naantalissa pysäköintiä todella valvotaan. Yleisen lainkuuliaisuuden vaatimuksen lisäksi määräyksiä ja rajoituksia on siis syytä noudattaa myös välttyäkseen pysäköintivirhemaksuilta.
 

Naantalissa sakkolapun saaja voi syyttää itseään, sillä pysäköintiä ohjaavat merkinnät ovat kohtalaisen selkeitä.
Ahkeria pysäköinninvalvojia on aika ajoin syytetty Naantalin maineen pilaamisesta. Kyselty on, pitääkö lappuliisojen kiertää niin hautajaisten kuin vaikkapa musiikkijuhlien konserttien aikana. Kyllä pitää.
 

Sakkolappu tuulilasissa aiheuttaa tietenkin vähintään pahaa mieltä, toisinaan aikamoistakin kiukkua, terveimmillään nolostumista ja häpeää. Parempi on kiukun yllättäessä vetää henkeä ja myöntää, että syyllinen katsoo peilistä. Jos oikeasti on tapahtunut virheellinen sakotus, siihen voi hakea ja myös saada oikaisun.
 

Jos valvonta ei olisi tiukkaa, menisi koko järjestelmältä uskottavuus. Ja jos rajoituksia ei olisi, vallitsisi ihanan vanhankaupungin kapoisten katujen varsilla kaaos. Ei sellaista kukaan halua.
 

RAIJA LEPPÄNEN

KUKA BLOGGAA?

Pääkirjoitus

Lehti ottaa tällä palstalla kantaa paikallisesti merkittäviin, ajankohtaisiin aiheisiin.

UUSIMMAT JUTUT

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Rannikkoseutu, Tornikatu 2, 21200 RAISIO    avoinna ma - pe kello 9 - 16   Fax: (02) 439 7137  |  Palaute  |  Mediakortti  |  Käyttöehdot