Huhtihovi oy:n uusin hoivakoti Vuorenpuisto toivotti ensimmäiset asukkaat tervetulleiksi maanantaina. Torstaina Raisiossa Kokinvuorenkadulla viimeisiä sänkyjä asennettiin paikoilleen, tauluja ripustettiin seinille ja huoneiden lämmitystä säädettiin asukkaiden toiveiden mukaan.
Huhtihovin uusi hoivakoti avattiin Kokinvuorenkadulle – ”Me olemme asukkaan kotona töissä, he eivät asu meidän työpaikallamme”
Hoivakotipaikkojen kysyntää on jonoksi asti ja uuden hoivakodin kaikki paikat ovat menneet Varhan sijoittamille asukkaille.
Hoivakodin johtaja Katri Saarela ja Huhtihovin palvelujohtaja Ami Ilmanen ovat itse osallistuneet hoivakodin sisustamiseen valitsemalla asiakkaille lakanoita. Maisematapetin kuva on Airistolta.